24

kwi
2020

Fantastyczne zabawy farbkami

Dzień dobry Skrzaciki! Bardzo się cieszę z kolejnego spotkania z Wami. Mam nadzieję, że dzisiejszy wpis zainspiruje Wasze rodziny do twórczych, weekendowych aktywności. Dzisiaj poznacie kilka przykładów na zabawy farbkami – i wcale nie będą to zwykłe malowanki! Oczywiście nie obejdzie się bez pomocy rodziców. Zaczynamy:

  1. Ziemniaczane pieczątki

Wybieramy kilka ziemniaków, przekrajamy je na pół. Wykrajamy w miąższu różne kształty. Maczamy ziemniaczane pieczątki w kolorowych farbkach i odciskamy na kartce papieru, a następnie podziwiamy obrazek 😊

  1. Kolorowe rybki

Kilka dużych, makaronowych muszelek lub rurek nasz Skrzat maluje farbkami – sam lub z rodzicami – to będą nasze rybki. Następnie czekamy, aż rybki wyschną, a potem rozkładamy je na dywanie i łowimy klamerkami do wieszania prania. Ta zabawa doskonale rozwija małą motorykę.

  1. Tapowanie

Jest to technika malarska, którą bardzo lubią dzieci. Prace tą techniką można wykonywać wspólnie lub indywidualnie. Do zabawy potrzebna jest zwyczajna gąbka do mycia naczyń, którą przecinamy na 6 części (małe kwadraciki). Taki kwadracik maczamy w farbie i odciskamy na kartce tworząc własne kompozycje.

  1. Magiczny obrazek

Do wykonania magicznego obrazka potrzebna jest biała świeca, kartka z bloku (najlepiej technicznego) oraz farbki akwarelowe. Dorosła osoba rysuje na kartce za pomocą świecy jakiś obrazek. Dziecko farbami akwarelowymi maluje po kartce i po chwili jego oczom niespodziewanie ukazuje się wzorek 😊.

  1. Dmuchane kropeczki

Farbki plakatowe w wybranym kolorze rozcieńczamy niewielką ilością wody. Za pomocą łyżeczki umieszczamy niewielką ilość farbki na kartce z bloku. Dziecko bierze słomkę do napojów i rozdmuchuje kolorowe krople na wszystkie strony, tworząc fantastyczne kształty.

  1. Pieczątki z paluszków

Farbę plakatową w dowolnym kolorze rozcieńczamy niewielką ilością wody. Nasączamy nią gąbkę. Dziecko moczy palec w gąbce , a następnie odbija wzór na kartce tak długo, dopóki odcisk jest widoczny. Gdy odciski paluszków na kartce wyschną, rozpoczynamy zgadywanki – co mogło powstać z danego odcisku: może pszczółka, może motylek, a może piesek? Dorysowujemy do odcisków paluszków różne elementy, tworząc zabawne postacie – oczywiście według wskazówek dziecka.

  1. Ruchome obrazki

Na talerzyk wylewamy mleko. Wkraplamy do niego kilka kropli rozcieńczonego wcześniej wodą barwnika spożywczego. Następnie do mieszanki na talerzyku dodajemy dwie krople płynu do mycia naczyń (zielonego). Efektem powinno być natychmiastowe wymieszanie kolorów.

 

Mam nadzieję, że spodobały Wam się moje przepisy na kolorowe zabawy. Kolejne pomysły na wspólne spędzanie czasu znajdziecie już w najbliższy poniedziałek. Pozdrawiam Was serdecznie,

 

                                                                                                                                   Wasz Leśny Skrzat