17

kwi
2020

Metoda Marii Montessori w twoim domu

Kochane Skrzaty,

Ostatnim razem wspomniałem Wam czym jest metoda Marii Montessori. Dzisiaj chciałbym Wam opowiedzieć o tym jak można tą metodę wykorzystać w domu oraz w jaki sposób można dostosować przestrzeń w domu aby wspierać naturalny, nieograniczony rozwój dziecka.

Należy pamiętać, że w rzeczywistości jedynie niektóre elementy metody można wykorzystać w domu. Jednak wiele z nich jest prostych w wykonaniu, a z pewnością będą miały korzystny wpływ na rozwój naszych dzieci.

 

Samodzielność

Zadbajmy o to aby w naszych mieszkaniach i domach stworzyć dziecku takie warunki aby nie ograniczać jego samodzielności, a wspierać w samodzielnych działaniach. Zadbajmy o to aby dziecko miało swobodny dostęp do artykułów pierwszej potrzeby takich jak: toaleta, garderoba, picie i jedzenie. Istotnym elementem jest stworzenie dziecku bezpiecznej przestrzeni, czyli wyeliminowanie wszelkich zagrożeń, które znajdują się w zasięgu dziecka, aby mogło ono stawiać pierwsze kroki bez naszej ingerencji, uczyć się samodzielności bez ciągłego proszenia dorosłych o pomoc. Dziecko powinno mieć łatwy dostęp do wszystkich przedmiotów, czyli przestrzeń dla niego powinna być stworzona nisko.

 

Eliminowanie bodźców

Do prawidłowego rozwoju dzieci potrzebują przede wszystkim harmonii i spokoju, a zbyt duża ilość bodźców płynących ze środowiska zakłóca ten proces. W domowych warunkach możemy zadbać o to, aby zminimalizować odgłosy płynące z telewizji, radia czy telefonu komórkowego. Zasada ta tyczy się również zbyt dużej ilości zabawek, przede wszystkim zabawek hałaśliwych i zbyt mocno świecących. Można wymieniać dziecku zabawki, tj. dawać nieograniczony dostęp do kilku zabawek wystawiając je na półkach w zasięgu ręki dziecka, a pozostałe chować a po tygodniu wymieniać te zabawki. Z pewnością sprawi to, że dziecku wróci zainteresowanie dawno zapomnianymi zabawkami i być może poświęci im więcej czasu. Przy doborze zabawek stawiajmy na jakość a nie na ilość oraz zwracajmy uwagę na to czy zabawki te są bezpieczne dla naszych dzieci.

 

Kącik czytelniczy

Stwórz dziecku wygodne miejsce, gdzie będzie mogło spokojnie przeglądać lub czytać książki lub miejsce, w którym wspólnie będziecie poświęcać książkom czas. Dodatkowym atutem takiego miejsca jest fakt, że można je wykorzystać jako bezpieczną przestrzeń do relaksu lub odpoczynku. Oczywiście jeśli przestrzeń na to pozwala można zrobić inny kącik służący tylko dla relaksu i odpoczynku dla dzieci, tzw. gniazdko (może to być namiot, tipi czy baza zrobiona z kocyków wypełniona poduszkami itp.).

 

Podążanie za dzieckiem

Bardzo ważne jest także obserwowanie naszych dzieci i podążanie za nimi, czyli zwracanie uwagi na to co dzieciom się podoba bardziej, a co mniej. Nie zmuszajcie dzieci do aktywności, na które nie mają ochoty lub którymi nie są zainteresowane. Postarajcie się poobserwować swoje dzieci trochę z boku, choćby przez chwilę w ciągu każdego dnia. Po takich momentach obserwacji zadajcie sobie pytanie: W jaki sposób bawi się moje dziecko? Dlaczego wybiera akurat taką zabawkę? Czego uczy się poprzez taką aktywność? Dzięki temu łatwiej będzie Wam wyciągnąć wnioski z tego, co najbardziej lubi Wasze dziecko i czego potrzebuje, zrozumieć jego potrzeby i dostarczyć więcej materiałów i sytuacji pożądanych.

 

Bliskość z naturą

W obecnych czasach dzieci mają niewiele okazji do prawdziwego, pełnego kontaktu z naturą, więc bardzo istotne będą dla nich wycieczki do lasu, do parku, po prostu na łono natury. Takie doświadczenia wzbogacą dziecko o nowe doświadczenia i dostarczą wiedzy, której nie nauczą się z książek czy nawet najlepszych materiałów dydaktycznych. Dodatkowo, zapewnimy dziecku przestrzeń do aktywności fizycznej.

Mam nadzieję, że poniższe wskazówki dadzą Wam nowe spojrzenie na wychowanie dziecka, pewne inspiracje, które ułatwią Wam zorganizowanie przestrzeni i czasu dla Waszych dzieci.

Wasz Leśny Skrzat