07

kwi
2023

Technika 8️⃣ wyjątkowych korzyści 💜💞

WERSJA AUDIO

➡➡Mamo Tato nie masz czasu na czytanie tego artykuły, kliknij w wersje Audio poniżej⤵⤵⤵⤵⤵⤵⤵⤵

WERSJA AUDIO

Drodzy Rodzice 💖

Czas spędzony w rodzinnym gronie jest wyjątkowo ważnym czynnikiem, który wpływa zarówno na nasze samopoczucie, jak i samopoczucie rodziny. To właśnie nasi najbliżsi są pierwszymi osobami, do których uśmiechamy się z samego ranka i ostatnimi osobami, które widzą nasz uśmiech tego dnia wieczorem. To zrozumiałe, że wygospodarowanie jak największej ilości czasu🕐 w gronie rodziny staje się naszym priorytetem w zabieganym świecie, który jest przepełniony rozpraszaczami i złodziejami czasu. Zdarza się, że często dopada nas bezsilność, gdy przez przepracowanie, zmęczenie czy stres omijają nas najlepsze rodzinne momenty, a my sami nie mamy pomysłu co zrobić, aby na to zaradzić. Zdajemy sobie sprawę, jak trudno jest rozpocząć, organizować cały swój dzień zamiast trzymać się wyznaczonej rutyny, która zazwyczaj kieruje nami w codziennych czynnościach. Mimo, że organizacja swojego czasu z założenia brzmi nudno, nie ma w niej ani odrobiny nudy. Poprawne zorganizowanie swojego czasu pozwoli nam na wyciągnięcie jak najwięcej czasu z całej doby i spożytkowania go w jak najlepszy sposób. Wielokrotnie znajdowaliśmy się w podobnej sytuacji, dlatego możemy podpowiedzieć Tobie, drogi Rodzicu, co zaradzić na największą zagwozdkę dnia codziennego. Kilka rad od nas oraz kilka rad od specjalistów w dziedzinie organizacji swojego czasu powinno wskazać możliwości, jakie mamy co do zwiększenia dostępności dla najbliższych. Kluczowe jest jednak zadanie sobie pytania:

Jak być bardziej zorganizowanym i jednocześnie spędzać więcej czasu z rodziną?

    🕐 Naszykowanie ciuszków dla dziecka dzień wcześniej

Błahostka, prawda? Jednak naszykowanie ciuszków dzień wcześniej pozwoli zaoszczędzić cenny czas z samego rana, a także da możliwość wspólnego spędzania czasu dzień wcześniej z dzieckiem podczas ekscytującego wybierania ubrań na następny dzień.

    🕑 Meal prep – przygotowanie posiłków z wyprzedzeniem

Zaplanowanie posiłków na cały tydzień to jedno, ale czy ktokolwiek z Was, drodzy Rodzice próbował meal prepu? Jest to metoda przygotowania posiłków, która polega na ,,podszykowaniu’’ posiłków na cały tydzień (np. w weekend) oraz ich konserwacji i przechowywaniu. Wcześniejsze przygotowanie posiłków zapewni nam oszczędność czasu w ciągu tygodnia po pracy lub w bardziej zabiegany dzień.

    🕒 Wspólnie realizujcie codzienne obowiązki

Przyjemne z pożytecznym – tak możemy określić naszą radę, która jest bardzo prosta w swojej istocie. Kluczem do realizacji tego założenia jest współpraca między członkami rodziny. Nasze gotowanie obiadu może zostać urozmaicone przez malutkie rączki, które dodają kolejny składnik do miski. Wyobraźcie sobie tylko, drodzy Rodzice, jak wiele frajdy i zabawy dostarczyłoby Waszym pociechom wspólne gotowanie oraz jak ogromna duma zagościłaby na twarzy waszego szkraba, gdy spróbuje obiadku lub kolacji, w którego przygotowaniu brał czynny udział. Podobnie miałaby się sytuacja w przypadku domowych porządków – obowiązki zostałyby rozłożone na kilka osób, a sama czynność nie byłaby taka uciążliwa, gdybyśmy zdali sobie sprawę, że wszystko to robimy razem. Wspólnie się śmiejemy, wspólnie się bawimy, a przy okazji robimy coś pożytecznego, co sprawi, że w ostatecznym rozrachunku będziemy mieli więcej czasu wolnego, który również możemy spędzić razem.

    🕓 Wycisz rozpraszacze

Już wiemy, że nie jesteśmy w stanie skrócić swoich godzin pracy, zrezygnować z obowiązków domowych ani wydłużyć doby. To, co jednak zabiera nam statystycznie najwięcej czasu w ciągu doby to nasz telefon, a konkretniej – znajdujące się w nim aplikacje, które wysyłają nam niezliczoną ilość powiadomień. Aplikacje skutecznie zwracają na siebie swoją uwagę i dają upragniony relaks podczas niezobowiązującego przeglądania strony głównej i najnowszych aktualizacji od naszych znajomych. Nie wymaga to od nas większego wysiłku, dlatego mózg szybko akceptuje lekką czynność i przyzwyczaja nas do czytania kolejnych opisów i kolejnych nagłówków oraz zabawnych obrazków. Tracimy cenne minuty i nawet się nie obejrzymy, kiedy minie kolejna godzina bezproduktywnego przeglądania dostępnych treści. Podczas przeglądania mediów społecznościowych ważny jest umiar. Warto wygospodarować sobie określoną ilość czasu w ciągu dnia na przeglądanie najnowszych wiadomości i sprawdzanie aktualności – pozwoli nam to kontrolować czas, który spędzamy przed naszym urządzeniem mobilnym. Kolejną rzeczą, którą warto podjąć w kontekście naszych telefonów jest wyłączenie WI-FI lub transmisji danych komórkowych, kiedy nie planujemy korzystać z aplikacji. Unikniemy wtedy powiadomień, które skutecznie zwrócą naszą uwagę i odsuną od spędzania czasu w gronie rodziny. Warto również pobrać aplikację, która pomoże ograniczyć czas spędzony na przeglądaniu mediów społecznościowych.

Jak wcześniej wspominaliśmy – to telefon zabiera nam najwięcej czasu i sprawia, że tracimy jego poczucie. Wyłączenie WIFI, transmisji danych komórkowych oraz wyciszenie urządzenia zapobiegnie wybijaniu się z rytmu wykonywania obowiązków lub spędzania czasu wolnego z rodziną. Warto zainstalować również aplikację na telefon, która pomoże nam sprawdzić, ile czasu spędzamy w mediach społecznościowych. Naszą propozycją w tym zakresie jest aplikacja StayFree – Screen Time, która dodatkowo pozwala na ustalanie limitów czasu spędzanego na telefonie.

    🕔 Nie odkładaj drobnych obowiązków na później

Pozostawienie niewielkiego obowiązku na przysłowiowe ,,później’’ lub ,,zaraz’’ może sprawić, że całe zadanie zrobi się bardziej skomplikowane – otrzymamy informację o jego dodatkowych elementach, a całość nie będzie już taka prosta. Warto wypełniać od ręki obowiązki, które nie zajmą nam dużej ilości czasu, a sprawią, że nasza cała lista ,,do zrobienia’’ nieco się skróci. Do drobnych obowiązków możemy zaliczyć na przykład bieżące obowiązki domowe, które domyślnie nie zajmą nam bardzo dużo czasu, tj. wyniesienie śmieci, rozwieszenie prania czy złożenie ciuszków naszej pociechy. 

    🕕 Zaplanuj swój dzień i wypisz cele

Aby jak najefektywniej spędzić swój czas wolny wraz z całą rodziną, najlepiej jest go zaplanować. Jednak pamiętajmy, aby robić to z głową. Nic tak bardzo nie demotywuje nas jak niezrealizowane plany, które są konsekwencją nagłych wydarzeń, dlatego warto zastanowić się, jaki sposób będzie dla nas najbardziej optymalny. Ze swojej strony jesteśmy przekonani, że jedną z bardziej skutecznych metod planowania swojego czasu jest metoda ALPEN. Jest to pięcioetapowa metoda planowania, która w założeniu pozwoli nam z jednej strony zaplanować i dobrze zorganizować dzień, a z drugiej strony zostawi nam potrzebną rezerwę na wydarzenia, których możemy nie przewidzieć w ciągu dnia. ALPEN składa się z następujących etapów:

  1. Zadania – stworzenie listy swoich zadań do wykonania w danym dniu. Uwzględniamy tutaj wszelkie aktywności, spotkania, a także zadania, które nie zostały wykonane we wcześniejszym czasie. W rozpisaniu zadań do zrobienia pomocna może okazać się metoda ABC, którą specjalnie dla was, drodzy Rodzice zawarliśmy w dalszej części tekstu.
  2. Szacowanie długości – jak najdokładniej przewidujemy, ile czasu zajmie nam każde zadanie.
  3. Planowanie przerw i przestojów – planując swój dzień należy uwzględnić również czas na przerwy oraz – jak wcześniej wspomnieliśmy – różne nieprzewidziane sytuacje. Najskuteczniej jest podzielić nasze plany oraz rezerwę w proporcji 60/40 – 60% planów, 40% rezerwy. Czas w ciągu dnia lub czas wolny, którego nie zaplanujemy, możemy poświęcić na wspólne aktywności rodzinne, dzięki czemu miło zorganizujemy sobie zasłużoną przerwę w codziennych obowiązkach.
  4. Wyznaczanie priorytetów – tworzymy hierarchię naszych zadań oraz niektóre z nich stawiamy jako priorytet i fundament naszych planów. Musimy zastanowić się, co w danym dniu, tygodniu lub miesiącu jest dla nas najważniejsze i rozpisać to. Warto stworzyć piramidę priorytetów – jest to narzędzie, które pozostaje w obiegu dobrej organizacji nieprzerwanie od kilkunastu lat i dzięki ograniczonej ilości priorytetów, jakie możemy w niej wskazać. Piramidy możemy używać zarówno do wizualizacji swoich obowiązków, zadań czy planów. Możemy rozpisać najważniejsze dla nas aktywności rodzinne: wycieczka do ZOO z całą rodziną, wyjście na basen z najmłodszym dzieckiem czy udane, wspólne zakupy – tutaj jedynie wyobraźnia może nas ograniczać.
  5. Kontrola – sprawdzamy postępy swoich prac i weryfikujemy czy taki system rozpisywania naszych aktywności i obowiązków w pełni nam odpowiada. Możemy zadać sobie pytania: czy ten tydzień był dla mnie wystarczająco zorganizowany? Czy ilość czasu wolnego, jaką znalazłem/łam dla rodziny jest dla mnie satysfakcjonująca?

Metoda ALPEN jest metodą, która zagwarantuje nam możliwość zaplanowania czasu wolnego w taki sposób, abyśmy nie musieli nieustannie myśleć o swoich obowiązkach jak o karze, a raczej podeszli do nich jak do szansy na zrobienie czegoś produktywnego i zmniejszenie dystansu między czasem na obowiązki a czasem dla rodziny.

Planowanie swojego dnia pozostaje priorytetem w kwestii oszczędności czasu i doskonałego dysponowania nim. Aby pozostać zmotywowanym, w naszym planie dnia oprócz rubryki ,,Do zrobienia’’ możemy również zawrzeć nasze cele oraz sukcesy, które dla odmiany spiszemy już po całym dniu. Zgodnie z metodą ALPEN warto wskazać ilość wolnego czasu oraz zapisać w jaki sposób chcielibyśmy spędzić wolny czas. Naszym założeniem w spędzaniu naszego wolnego od obowiązków czasu jest zawsze przynajmniej jedna aktywność rodzinna i przynajmniej jedna aktywność tylko dla siebie. Pozwoli nam to rozdysponować czas wolny zarówno dla rodziny, jak i dla samego siebie. Nie musicie teraz, drodzy Rodzice, udawać się do sklepu w poszukiwaniu idealnego plannera, który będzie zawierał wszystkie wspomniane przez nas elementy. Wychodząc naprzeciw Waszym oczekiwaniom, pod artykułem znajdziecie gotowy szablon planu dnia do pobrania.

    🕖 Ułóż piramidę priorytetów na dany miesiąc, tydzień lub dzień

Nawiązując do metody ALPEN warto stworzyć piramidę priorytetów, która będzie nam towarzyszyła przez dany okres czasu i przypominała o tym, co jest dla nas najważniejsze. Możemy tam zapisać zarówno nasze plany, jak i rzeczy do zrealizowania w odpowiedniej kolejności od najbardziej ważnych do tych marginalnych, które możemy wykonać na końcu. Prawdziwą frajdą zarówno dla Was, drodzy Rodzice, jak i dla Waszych pociech byłoby ułożenie planów wspólnie. Piramida mogłaby zostać zawieszona na lodówce lub w centralnym punkcie Waszego domu i przypominać o tym, do czego wspólnie – jako rodzina – dążycie w bieżącym okresie czasu. Aby pomóc Wam w idealnym rozpisaniu piramidy priorytetów, na końcu artykułu czeka na Was gotowy szablon tej metody organizacji czasu.

    🕗 Rozpisanie obowiązków metodą ABC

Rozpisanie obowiązków tą metodą jest bardzo przydatne, jeśli nadal dążymy do organizacji swojego czasu metodą ALPEN, jednak równie dobrze możemy potraktować to jako osobne narzędzie do naszej pracy nad efektywnością spędzanego czasu. Nie ukrywamy, że metoda ABC jest główną metodą, którą stosujemy w organizacji obowiązków dzieci w naszym Przedszkolu, które za niedługo będziecie mieli szansę obejrzeć na dniach otwartych. Jeżeli właśnie wy, drodzy Rodzice, jesteście zainteresowani poznaniem innych metod, które stosujemy w Przedszkolu, zapraszamy do formularza zapisu, który znajduje się poniżej.

Aby zacząć klasyfikację obowiązków metodą ABC, należy zastanowić się, jakie mamy obowiązki i zadania do wykonania, a następnie rozdzielić je zgodnie z poziomem istotności.

Obowiązki A to nasze priorytety. Powinny stanowić 15% wszystkich obowiązków, są to najważniejsze zadania, które mają wpływ na dłuższy okres czasu i wymagają od nas największego zaangażowania. Obowiązkiem A może być dla nas załatwienie sprawy urzędowej lub wizyty w banku.

Obowiązki B to nasze zadania istotne. Powinny stanowić 20% wszystkich obowiązków, są to zadania o niższym poziomie ważności, nie musimy realizować ich osobiście. Wymagają naszej kontroli a nie pełnego zaangażowania. Obowiązkiem B może być dla nas zrobienie zakupów.

Obowiązki C to nasze zadania rutynowe. Powinny stanowić 65% wszystkich obowiązków, są to zadania o najniższym poziomie istotności i często pochłaniają dużą ilość czasu. Obowiązkiem C może być dla nas ugotowanie obiadu lub sprzątanie.

Metoda ABC może być wykorzystywana zarówno w domu, jak i w pracy. Zapraszamy do wypróbowania tej metody poprzez użycie gotowego modelu klasyfikacji obowiązków, który dla Państwa przygotowaliśmy.

Doskonale zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest czas wolny dla nas samych, jak i dla naszych najbliższych. Wierzymy, że wszystkie rady, które dzisiaj od nas otrzymaliście, drodzy Rodzice, pomogą wam przezwyciężyć codzienną rutynę i brak wystarczającej ilości czasu dla swoich bliskich. Po skorzystaniu z proponowanych przez nas metod, gorąco zapraszamy Was do podzielenia się swoimi przemyśleniami lub rezultatami.

Mamy nadzieję, że wspaniale spożytkowaliście swój wolny czas czytając nasz artykuł. Jeżeli chcecie, abyśmy poruszyli jakąś kwestię lub problem w następnych artykułach, zapraszamy do przesyłania propozycji na nasz adres mailowy: biuro@lesny-skrzat.pl 

Wszystkiego produktywnego!

Call Now Button