20

kwi
2020

Zabawy masami plastycznymi: cz.1

Witajcie kochane Skrzaty! Dziś przygotowałem dla Was różne przepisy na wspaniałe masy plastyczne. Są one łatwe do przygotowania, ponieważ wszystkie potrzebne składniki można znaleźć w domu lub bez problemu kupić w sklepie. Na pewno Rodzice chętnie się z Wami pobawią, tylko pamiętajcie, żeby później pomóc w sprzątaniu po zabawie :-D!

 

  1. Masa solna

Składniki:

– szklanka mąki,

– szklanka soli,

– pół szklanki wody.

Składniki sypkie mieszamy w misce, następnie powoli dolewamy wodę, aby uzyskać masę o konsystencji ciasta drożdżowego. Z masy solnej można zrobić różne przedmioty, odciskać w niej różne kształty, albo bawić się nią „w gotowanie” poprzez krojenie plastikowymi sztućcami. Wykonane z masy solnej rzeczy wyschną na powietrzu, ale szybciej stwardnieją w gorącym piekarniku.

 

  1. Masa nienewtonowska

Składniki:

– 0,5 kg mąki ziemniaczanej,

– 1 szklanka wody.

Masa ma ciekawe właściwości, ponieważ pozostawiona na dłoni bez nacisku zaczyna przelewać się przez palce, a pod wpływem nacisku twardnieje. Można też ulepić z niej kulę. Konsystencja masy zależy od ilości dodanej wody.

 

  1. Masa porcelanowa

Składniki:

– 300 ml maki ziemniaczanej,

– 300 ml kleju wikol,

– 2 łyżki oliwki dziecięcej,

– 2 łyżki soku z cytryny.

Masa porcelanowa jest gładka, delikatna i przypomina wyglądem prawdziwą porcelanę. Doskonale nadaje się do wykonywania różnego typu ozdób. Nie trzeba jej wypiekać, wysycha sama. Aby była jeszcze bardziej efektowna, można podczas wyrabiania wsypać do pozostałych składników nieco sypkiego brokatu.

 

  1. Masa aksamitna

Składniki:

– 300 ml dowolnej odżywki do włosów,

– 0,5 kg mąki ziemniaczanej,

– barwniki spożywcze (opcjonalnie).

Przygotowanie masy zaczynamy od wlania odżywki do miski, a następnie dodajemy do niej mąki. Zagniatamy (jeśli chcemy dodajemy barwnik) aż do uzyskania aksamitnej konsystencji. Masą aksamitną można bawić się przez kilka dni – należy tylko pamiętać o przechowywaniu jej w lodówce w zamkniętym pojemniku.

 

Mam nadzieję, że wykorzystacie te przepisy na masy do wspólnej zabawy. Życzę Wam wielu radości, a już w środę kolejna porcja przepisów na plastyczne materiały. Pozdrawiam,

Wasz Leśny Skrzat