22

kwi
2020

Zabawy masami plastycznymi: cz. 2

Dzień dobry kochane Skrzaty, Mamusie i Tatusiowie! Tak jak obiecałem, dzisiaj podrzucę Wam kolejne przepisy na plastyczne materiały ze składników łatwo dostępnych w domu lub pobliskim sklepie.

 

  1. Domowa ciastolina

Składniki:

– 1 szklanka mąki pszennej,

– 1/3 szklanki soli,

– 1 łyżka oleju,

– 2 łyżki soku z cytryny,

– kilka kropli olejku migdałowego,

– około 0,5 szklanki gorącej wody z barwnikiem spożywczym.

Mieszamy składniki, na ostatku dodając wodę z rozpuszczonym w niej barwnikiem. Aby nie poparzyć rąk, do czasu przestygnięcia masy mieszamy widelcem, potem zagniatamy. W zależności od tego, jaką miękkość otrzymaliśmy, dodajemy mąki (gdy masa jest zbyt miękka) lub wody (gdy jest za twarda). Ciastolinę można również przechowywać kilka dni w lodówce, zamkniętą w pojemniku.

 

  1. Piankolina

Składniki:

– 0,5 kg mąki ziemniaczanej,

– 0,5 opakowania pianki do golenia,

– odrobina płynu do mycia naczyń.

Wszystkie składniki mieszamy dokładnie w misce. Po wymieszaniu można się bawić nią jak piaskiem w piaskownicy, czyli różnymi foremkami, plastikowymi, bezpiecznymi dla dzieci sztućcami, itp.

 

  1. Glutek

Składniki:

– ½ tubki kleju szkolnego,

– 2 łyżeczki wody,

– około 2 łyżek płynu do płukania tkanin.

Składniki łączymy, na samym końcu powoli dodając płyn do płukania tkanin, aby konsystencja masy był gęsta i zwarta. Jeżeli masa się spieni, należy ją odsączyć. Po wymieszaniu odstawiamy na 2-3 minuty.

 

  1. Piasek kinetyczny

Składniki:

– 4 szklanki mąki pszennej

– 0,5 szklanki oleju.

Piasek kinetyczny jest bardzo aksamitny, gładki oraz plastyczny. Żeby uatrakcyjnić zabawę, można piasek zabarwić barwnikami spożywczymi.

 

  1. Farbki do malowania palcami

Składniki:

– 3 łyżki cukru,

– pół łyżeczki soli,

– pół szklanki mąki kukurydzianej,

– 2 szklanki wody,

– barwniki spożywcze.

Sypkie składniki: mąkę, cukier oraz sól zalewamy wodą i dokładnie mieszamy. Przelewamy do małych pojemniczków, dodajemy różne barwniki oraz mieszamy.

 

Zapowiada się wspaniała zabawa, ale pamiętajcie, że masy plastyczne, nawet jeśli są kolorowe i ładnie pachną, nie nadają się do jedzenia! Ale jestem pewien, że dobrze o tym wiecie 😊

Wasz Leśny Skrzat